Малі проекти: впровадження, фінансування, перші результати

Протягом 2008-2009 рр. Проектом партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток» організовано і проведено у Запорізькій області кілька навчально-методичних програм. Ці програми були присвячені використанню методів та інструментів проектного менеджменту в управлінні розвитком регіону.

За однією з таких навчальних програм було розроблено більш як двадцять інвестиційних проектів, спрямованих на реалізацію пріоритетних завдань Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2015 року, та розпочато їх впровадження.

У запровадженій навчальній програмі з управління проектами (проектного менеджменту) взяли участь більше тридцяти представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськості та бізнесу. Усім учасникам навчання, які розробили та захистили свої проекти, було видано свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Практику з проектного менеджменту поширено на території області, зокрема, скорочену навчальну програму за тематикою проектного менеджменту також проведено у м.Приморськ за участю представників приморських територій області та Розівського району.

У рамках базової навчальної програми розроблено 24 нових інвестиційних проекти, загальна вартість яких складає понад  84 млн. грн. Реалізацію окремих проектів розпочато у 2009 році, у т.ч. сім проектів – за бюджетної підтримки.

Впровадження проектів вже розпочато, й один з них станом на кінець 2009 року повністю реалізовано. Це проект «Розчищення дна Каховського водосховища в районі господарсько-питного водозабору міста Енергодар». Проекти «Сила громади – в об’єднанні зусиль» та «Створення історико-культурного комплексу «Етносело» у Вільнянському районі» реалізуються шляхом впровадження декількох мініпроектів. Так, вже реалізовано 3 мініпроекти в рамках проекту «Сила громади», частково виконані роботи у рамках створення комплексу «Етносело».

Також поступово реалізуються такі проекти: «Створення мережі міжрайонних центрів екологічної інформації, освіти і просвіти населення», «Створення системи управління побутовими відходами у Національному заповіднику «Хортиця», історико-культурний та туристичний проект «Менонітський двір» у м. Молочанськ та інші.

Окремо згадаємо про діяльність створених завдяки програмі з проектного менеджменту кластерів: «Бджола не знає кордонів», «АгроБУМ» – кластер сільськогосподарського машинобудування, та «Купуй Запорізьке – обирай своє», про які проект Канада-Україна вже неодноразово розповідав в інших публікаціях.

Слід також відзначити, що у 2010 році передбачається повністю реалізувати 6 проектів.

Фінансування проектів має відбуватись за змішаним принципом, тобто із залученням бюджетного та позабюджетного фінансування. За результатами першого року реалізації проектів вже можна підбити певні підсумки у питаннях, що стосуються залучення фінансових коштів. Так, на реалізацію проектів у 2009 році отримано міжнародні та національні гранти на загальну суму 214,7 тис. грн., з них більша частина припадає на проекти «Сила громади» та ”Купуй запорізьке - обирай своє”.

Бізнесом у реалізацію проектів вкладено майже 1,6 млн. грн. власних коштів. Крім того, у 2010 році за різними проектами очікуються міжнародні та національні гранти на суму близько 700 тис. грн.

Упродовж навчання, розробки та початку реалізації проектів експертами та іншими співробітниками Проекту партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток» надавалась наступна підтримка: розроблені вимоги до проектних пропозицій і учасників подальшого навчання; проведені навчально-методичні семінари, видані навчальні посібники; організовані навчальні поїздки по Україні для ознайомлення з досвідом реалізації подібних проектів в інших регіонах країни; надана допомога у проведенні презентацій проектів, а також щодо пошуку фінансування з альтернативних джерел тощо.

Крім того, проводиться робота з моніторингу реалізації «малих проектів» та їх популяризації серед мешканців області, представників органів влади та місцевого самоврядування, бізнесу, громадськості.Віталій Лисенко,
регіональний експерт Проекту партнерства
Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток»

(Запоріжжя-Київ, 2008-2010 рр.)


 

logo

Проект партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток» реалізується у Запорізькій області Канадським інститутом урбаністики (CUI) у співпраці з Фундацією міжнародного навчання (Канада) за участі Асоціації агентств регіонального розвитку України та за фінансової підтримки Канадського агентства з міжнародного розвитку (CIDA).